صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

تنظیم بازار نامناسب گریبان مرغ را گرفت
داخلی
سیاست‌های نامتعادل تنظیم بازار مرغ که در چند ماه اخیر باعث اعتراض تولیدکنندگان شده بود، اینک با گرانی ناگهانی طی دو روز اخیر، گریبان مصرف‌کنندگان را گرفته است...


جام جم از گران شدن مرغ گزارش داده است: سیاست‌های نامتعادل تنظیم بازار مرغ که در چند ماه اخیر باعث اعتراض تولیدکنندگان شده بود، اینک با گرانی ناگهانی طی دو روز اخیر، گریبان مصرف‌کنندگان را گرفته است.

پس از چند ماه اعتراض مرغداران نسبت به قیمت مرغ در بازار، دیروز قیمت مرغ گرم در بازار با افزایش هزار تومانی مواجه شد؛ هرچند این گرانی با استقبال تولیدکنندگان همراه شده، اما تکلیف مصرف‌کنندگانی که باید گرانی را تحمل کنند، مشخص نیست. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان ناهماهنگی میان سیاست‌های ذخیره‌سازی و تنظیم بازار را عامل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار اعلام می‌کنند.

از سوی دیگر، با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، افزایش مجدد قیمت مرغ براساس عرف بازار دور از ذهن نیست و بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز نگران کوچک شدن سفره خریدشان شده‌اند.

حال پرسش اصلی این است که چطور با کاهش هزینه‌های مواد اولیه به واسطه اجرایی شدن برجام و همچنین رفع تحریم‌ها، بازهم برخی تولیدکنندگان نسبت به افزایش قیمت نهاده‌های مورد نیازشان گلایه دارند؟

عظیم حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران درباره افزایش قیمت مرغ به خبرنگار جام‌جم گفت: با استفاده از کلمه «افزایش قیمت» موافق نیستم، چون تا همین چند روز گذشته مرغداران به دلیل نبود تعادل در عرضه و تقاضای مرغ مجبور به فروش محصولاتشان با زیان بوده‌اند و همین مساله باعث بروز مشکلات اقتصادی در واحدهای تولیدی شده بود.

این مقام صنفی با تاکید بر این‌که قیمت 4200 تومان برای مرغ زنده معقول است، خاطرنشان کرد: نباید نسبت به این قیمت واکنش منفی نشان داد، چون نهاده‌های تولید مثل جوجه یکروزه، ذرت، کنجاله و دارو نیز از نظر قیمتی در حال تغییر هستند، بنابراین اکنون قیمت‌های ارائه‌شده در بازار برای تولیدکنندگان دارای توجیه اقتصادی بوده و نباید در این زمینه منفی‌نگر باشیم.

وی درباره راه‌های کنترل عرضه و تقاضا در بازار افزود: درخصوص ناهماهنگی میان عرضه و تقاضا تقریبا اواسط اسفند سال گذشته برنامه‌هایی از سوی تشکل‌های خصوصی به وزارت جهاد کشاورزی و بخش مربوط دام و طیور ارائه ‌شده که براساس آن قرار است برای میزان تولید به تناسب میزان نیاز، صادرات احتمالی و همچنین ذخایر استراتژیک برنامه‌ریزی شود که از اردیبهشت امسال اجرایی خواهد شد.

در همین حال مهدی پورثمر، مدیرعامل صندوق حمایت از طیور با اشاره به کاهش جوجه‌ریزی مرغداران اعلام کرد: با توجه به مشکلات گذشته درباره زیان اقتصادی تولیدکنندگان پیش‌بینی می‌شود بخشی از تولیدکنندگان از گردونه تولید خارج شده باشند و بی‌توجهی به این موضوع طی یکی دو ماه گذشته باعث بروز چنین مشکلی شده است.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران، پورثمر درباره آینده قیمتی مرغ نیز افزود: با درنظرگرفتن شرایط موجود و همچنین کاهش جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها پیش‌بینی می‌شود که ظرف دو ماه آینده چون رغبتی برای تولید وجود ندارد، قیمت مرغ به‌صورت سینوسی بالا برود.

در همین حال، محمدعلی کمالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، با اشاره به این‌که هنوز مرغداران در حال زیان هستند، به خبرنگار ما گفت: براساس داده‌های اقتصادی فعلی این رقم برای تولیدکنندگان معقول و قابل تحمل است، پس اگر اکنون چند درصد قیمت نسبت به 3200 تومان گذشته افزایش یافته، نباید اعلام کنیم قیمت مرغ گران شد؛ بلکه تازه به قیمت واقعی خود نزدیک شده است و تا زمانی که به قیمت 4800 تومان نرسیم، بازهم باید منتظر خروج برخی تولیدکنندگان از صحنه تولید باشیم و ممکن است افزایش بیشتری در قیمت‌ها را تجربه کنیم، چون عرضه کمتر خواهد شد.

به اعتقاد این مقام صنفی، عملکرد غیراصولی شرکت پشتیبانی در نحوه ذخیره‌سازی و فروش ذخایر مرغ خود باعث دامن زدن به زیان مرغداران شده و توانسته دامنه زیان بیشتری را برای تولیدکنندگان ایجاد کند، چون این شرکت باید برای محصولات مازاد خود در خارج از بازار‌های داخلی به دنبال متقاضی می‌رفت، نه این‌که در بدترین شرایط ممکن انبارهای خود را روانه بازار مصرف کند.

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 27 اردیبهشت، 1395 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 1,610
بازدید ديروز : 3,450
تبلیغات
نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir