صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

گلایه مرغداران از واردات بی‌رویه مرغ و تخم‌مرغ
داخلی
میران آملی اعلام کرد: متاسفانه در حالی‌که ماهانه 30 تا 50 هزار تن مرغ مازاد در کشور داریم، دولت نسبت به واردات مرغ منجمد خارجی اقدام کرده است و این قابل پذیرش نیست...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از تسنیم عضو هیات مدیره صنایع مرغ مادر ایران با انتقاد از واردات بی‌رویه تخم‌مرغ و مرغ منجمد، باوجود تولید مناسب از یک سو و صدور قطره‌چکانی مجوز صادرات از سوی دیگر گفت: این وضعیت، بازگشت سرمایه مرغداران و جوجه‌ریزی برای مرحله بعد را دچار چالش کرده است.

وجود یک چرخه باطل در صنعت مرغداری در حال زمین زدن این صنعت و ورشکستگی مرغداران است؛ چرخه‌ای که نشان می‌دهد از یک سو با وجود تولید انبوه و مناسب، با واردات بی‌رویه تخم‌مرغ و مرغ منجمد مواجه‌ایم و از سوی دیگر مجوز صادرات به مرغداران داده نمی‌شود.

این‌روزها در بازار، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها با فراوانی مرغ تولید داخل مواجهیم، این موضوع از یک‌سو خوب است؛ اینکه در تولید مشکلی وجود ندارد اما با واردات مرغ منجمد خارجی یک بازار نامتعادلی به وجود آمده که تولیدکنندگان را با نگرانی مواجه کرده است، به طوری‌که بخش مهمی از توان جوجه‌ریزی واحدهای مرغداری در مرحله بعدی با چالش همراه خواهد بود.

در همین زمینه و اگرچه در فصل گرم و شاهد حضور گردشگران و مسافران هستیم، اما مازندران با فزونی مرغ مواجه است، درباره دلایل این موضوع با رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق مازندران و عضو هیات مدیره صنایع مرغ مادر ایران گفت‌وگو کردیم.

عضو هیات مدیره صنایع مرغ مادر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری با انتقاد از واردات بی‌رویه تخم‌مرغ نطفه‌دار و مرغ منجمد باوجود تولید مناسب گفت: این وضعیت، بازگشت سرمایه مرغداران و جوجه‌ریزی برای مرحله بعد را دچار چالش کرده است.

امیر میران آملی افزود: نهاده‌های دامی به فور در اختیار مرغداران قرار گرفت و این کار دولت قابل ستایش است، به همین دلیل وزن مرغ از دو و نیم کیلوگرم به سه کیلوگرم رسید تا تولیدکننده بتواند با رغبت بیشتری وارد مرحله بعدی جوجه‌ریزی و تولید شود.

وی اعلام کرد: متاسفانه در حالی‌که ماهانه 30 تا 50 هزار تن مرغ مازاد در کشور داریم، دولت نسبت به واردات مرغ منجمد خارجی اقدام کرده است و این قابل پذیرش نیست.

این فعال اقتصادی صنعت طیور استان مازندران با انتقاد از واردات بی‌رویه تخم مرغ نطفه‌دار و واردات گوشت منجمد مرغ خارجی در کشور گفت: اکنون بازار مرغ اشباع شده و برگشت سرمایه‌ مرغدار مشکل است.  

میران آملی ادامه داد: مرغ در فروشگاه‌ها و مغازه‎ها می‌ماند، دولت باید کمک کند و تولیدکننده را نگه دارد؛ در غیر این‌صورت در یکی دو ماه آینده دیگر توان جوجه‌ریزی ندارند چون برگشت سرمایه ندارند.

وی بیان کرد: در صنعت طیور به اندازه کافی تولید داریم، به اندازه تولید تلورانس و همچنین توان صادرات داریم، اما نمی‌دانیم با چه مشاوره و طرح‌هایی واردات مرغ وجود دارد.

عضو هیات مدیره صنایع مرغ مادر ایران گفت: دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کند، اتاق بازرگانی مشاور سه قوه است، پیش از این هم هشدار داده بودیم اما در خصوص بازار مرغ و واردات هیچ مشاوره‌ای از اتاق گرفته نمی‌شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به وجود 135 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در کشور و تولید ماهانه 200هزار تن تولید مرغ از طریق این جوجه‌ریزی‌ها، میزان مصرف ماهانه مرغ در کشور را بین 160 تا 170 هزار تن اعلام کرد؛ این یعنی مرغ مازاد بر نیاز داخل داریم.

میران گفت: در حالی‌که توان صادراتی داریم اما مجوز صادرات قطره‌چکانی است، و از سوی دیگر واردات مرغ داریم که با این شرایط همخوانی ندارد.

وی بیان کرد: تنها اقدامی که در شرایط فعلی می‌تواند مرغداران را راضی نگه‌ دارد تا بتوانند بازگشت سرمایه داشته باشند و در یکی دو ماه آینده با خیال آسوده نسبت به جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری اقدام کنند، این است که دولت جلوی واردات را بگیرد.

پیشتر نیز محمدمهدی عباس‌زاده؛ معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفته بود که مازندران 50 درصد ظرفیت جوجه‌کشی کشور را دارد و 12 درصد از تولید گوشت مرغ نیز در این استان است، همچنین 27 درصد از تولید جوجه یک‌روزه نیز متعلق به مازندران است.

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 21 خرداد، 1403 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 2,426
بازدید ديروز : 1,706
تبلیغات


نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir