صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: قیمت خوراک دام در مدار ارزانی قرار گرفت
اخبار صنایع وابستهقیمت خوراک دام در مدار ارزانی قرار گرفت ......

به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی در آخرین روز کاری این هفته، برخلاف روزهای قبل روند کاهشی داشت و تقریبا سقوط آزاد قیمت را در برخی کالاهای ضروری تجربه کرد، در این میان دانه های روغنی، خوراک دام و طیور و گندم بیشترین کاهش را داشتند.

کالاهای اساسی بیشترین تاثیر را در امنیت غذایی داشته از سویی بالاترین هزینه را در سبد غذایی به مردم تحمیل می‌کند، از این رو رقابت زیادی بین کشورها برای افزایش تولید این گونه کالاها در داخل و پرهیز از واردات شکل گرفته است، البته محدودیت های جهانی هم تولید را سخت کرده است و دولت ها تلاش می کنند با یارانه و پرداخت تسهیلات به کشاورزان آنها را به کاشت کالاهای اساسی ترغیب کنند.

به گزارش بلومبرگ، در آخرین روز کاری این هفته در بازارهای جهانی، قیمت دانه روغنی سویا برای تحویل در ژانویه 2024 به میزان 20 دلار افزایش یافت، گیاه روغنی کانولا هم 9.6 دلار رشد قیمت داشت. در این میان ذرت که بیشتر برای خوراک دام استفاده می شود هم رشد 8 دلاری را تجربه کرد و هر بوشل از این محصول برای تحویل در ماه مارس 2024 به قیمت 485 دلار معامله شد.

قیمت گندم هم از این قافله رشد قیمت ها عقب نماندند به طوری که هر بوشل از این محصول برای تحویل در ماه مارس 2024 به میزان 5.25 لار رشد قیمت داشت و به قیمت 575 دلار معامله شد.

ارزانی قیمت محصولات اساسی اگرچه فرصت خوبی برای واردکنندگان این گونه محصولات است اما این فرصت مقطعی و کوتاه است به طوری که میانگین قیمت ها در چند ماه گذشته افزایشی بوده است، حتی در دوران همه گیری کرونا و جنگ روسیه و اوکراین قیمت کالاهای اساسی دوبرابر شد.

ابراهیم مرازدزاده کارشناس کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: «امنیت غذایی امروزه دیگر تنها تامین غذا نیست بلکه به امنیت ملی کشورها هم گره خورده است، کشورهای بزرگ از ابزار غذا برای فشار آوردن به دیگر کشورها استفاده می کنند، اگرچه به ظاهر گفته می شود که غذا تحت تاثیر هیچ تحریمی نیست اما در عمل ابزار فشار بر دیگر کشورها شده است. حتی قانون تجارت جهانی که به مبادله آزاد کالا بین مرزها تاکید دارد نیز به راحتی نقض می شود، کشورهای سلطه گر با وضع عوارض سنگین صادرات را ممنوع یا محدود می کنند.»

وی افزود: «در این میان شوک‌های اقتصادی که با وقوع تنش ها و جنگ ها ایجاد می شود باعث شده کشورها انبارهای خود را پر کنند و این موضوع جریان کالا را هر روز محدودتر می کند.»

بنابراین برنامه کشورها به حمایت از کالاهای اساسی در تولید داخل است زیرا در آینده هم تولید به دلیل تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین و خشکسالی ها کمتر می شود از سوی رشد جمعیت دنیا هم به تقاضا اضافه می‌کند، و بی ثباتی‌های سیاسی و اقتصادی و نقض قوانین بین المللی همه به مشکلات تامین غذا اضافه می‌کند.

ارسال شده در مورخه : شنبه، 27 آبان، 1402 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 2,351
بازدید ديروز : 1,706
تبلیغات


نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir