صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

نتایج جبران‌ناپذیر تعلل در احیای مرغ آرین
داخلی
شواهد نشان می‌دهد که تمام جوجه‌ها چه از نژاد آرین چه سایر نژادها در طول عمر 35 روزه خود وزنی معادل 1.600 گرم تا 1.900 گرم را کسب می‌کند؛ بعد از 35 روز آنتی‌بادی‌های بدن جوجه از بین رفته و...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از تسنیم متأسفانه، به دلیل کاهش توجه مسئولان به احیای نژاد مرغ ایرانی، جذابیت پرورش این مرغ‌ها برای فعالان اقتصادی کاهش‌یافته است؛ این در حالی است که در صورت بهبود ژنتیکی مرغ آرین نیاز کشور به‌صورت کامل تأمین می‌شود.

 مرغ لاین یکی از فوق‌العاده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در صنعت طیور است؛ به‌طوری‌که در ژنتیک این مرغ تمام اطلاعات و ویژگی‌هایی که یک مرغ برای ارائه بهترین عملکرد خود باید داشته باشد گنجانده شده است. همچنین همه مرغ‌های اجداد، مادر، گوشتی و تخم‌گذار از مرغ لاین شکل می‌گیرند؛ بنابراین تمام صفات و خصوصیات ذاتی مرغ مانند میزان بازدهی، در طی فرایند تولید از مرغ لاین به سایر مرغ‌ها انتقال داده می‌شود.

نقش اساسی مرغ لاین در امنیت غذایی کشور

گفتنی است، نقش غذا و در زیرمجموعه آنها حفظ و تقویت مرغ لاین به دلیل تأمین امنیت غذایی کشور بسیار حساس و بااهمیت است به‌گونه‌ای که در حال حاضر کشورهای معدودی به تکنولوژی مرغ لاین دست یافته‌اند؛ اما این فناوری مهم را در اختیار سایر کشورها قرار نمی‌دهند؛ همین نکته نشانگر این است که باید نسبت به احیای مرغ لاین ایرانی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

در سال‌های بعد از انقلاب در کشور ما نیز خودکفایی در عرصه‌های گوناگون به‌ویژه در بخش کشاورزی به‌عنوان منبع اصلی تأمین‌کننده مواد غذایی کشور به‌شدت موردتوجه قرار گرفت. در همین راستا انتقال تکنولوژی پرورش لاین به داخل کشور و قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی متولی تولید مرغ به‌عنوان یکی از ضروریات برای تأمین امنیت غذایی کشور در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار گرفت و به همین منظور مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ آرین در بابل‌کنار تأسیس شد.

تقویت اهرم فشار تحریم‌ها با واردات سنگین مرغ

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در سال‌های اولیه ایجاد این مجموعه درصد بالایی از مرغ موردنیاز کشور از داخل تأمین می‌شد و تا حدودی از واردات مرغ بی‌نیاز شده بودیم؛ اما در ابتدای دهه 80، با ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی، این مجتمع رها شد و زمان برای واردات نژاد‌های انگلیسی و فرانسوی فرارسید. پیش از آن، 85 درصد بازار مرغ کشور، در اختیار مرغ لاین آرین بود، ولی شرکت راس انگلیسی و هوبارد فرانسوی توانستند در کمتر از 3 سال، با واردات سنگین مرغ اجداد، جای نژاد ایرانی را در بازار بگیرند و سهم آن را به حدود صفر درصد برسانند.

نکته قابل‌توجه این است که این وابستگی ایجاد شده در خصوص یکی از اساسی‌ترین محصولات غذایی کشور است و از سوی دیگر، کشور ما هم در چندین سال اخیر با فشار تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند هرچند اعلام شد ایران در حوزه غذایی تحریم نیست؛ اما با افزایش تحریم‌ها کشورهای دارای تکنولوژی مرغ لاین به دلایل واهی از ارائه مرغ اجداد و مادر به کشور امتناع کرده و همین مسئله را تبدیل به اهرم فشار بیشتر علیه کشور کرده بودند به‌گونه‌ای که یکی از دلایل کمبود گوشت مرغ در سال 99هم همین موضوع مطرح شد.

پس از آن مقام معظم رهبری در راستای تأمین امنیت غذایی کشور و خنثی‌سازی تحریم‌ها، دستوری مبنی بر احیا و تقویت مرغ لاین دادند؛ اما تاکنون هرچند اقداماتی برای احیای این صنعت در کشور به مرحله اجرا گذاشته شده است؛ اما نتیجه مطلوب آن در کاهش وابستگی کشور مشهود نیست.

اقبال کشتارگاه‌ها به مرغ درشت

از سوی دیگر، باتوجه‌به جثه ریز مرغ لاین، تغییر فرهنگ و اقبال بیشتر مردم به مرغ درشت تبدیل به معضلی شده که از یک سو امکان رقابت را برای فعالان صنعت مرغ دشوار ساخته و از سمت دیگر تهدیدی بر علیه سلامت جامعه است. البته بنا بر نظر برخی از کارشناسان صنعت طیور، یکی از علل اصلی شکل‌گیری این فرهنگ ناصحیح، اقبال کشتارگاه‌ها به مرغ درشت برای حاشیه سود بیشتر است.

امتیاز ویژه مرغ لاین آرین چیست؟

شواهد نشان می‌دهد که تمام جوجه‌ها چه از نژاد آرین چه سایر نژادها در طول عمر 35 روزه خود وزنی معادل 1.600 گرم تا 1.900 گرم را کسب می‌کند؛ بعد از 35 روز آنتی‌بادی‌های بدن جوجه از بین رفته و نیاز به دریافت دارو دارد که این برای سلامت مصرف‌کنندگان بسیار مضر است البته پس از اتمام این دوره زمانی مرغ آرین به نسبت سایر نژادها باوجوداینکه رشد کمتری پیدا می‌کند؛ ولی به میزان خوراک بیشتری هم نیاز دارد.

لزوم حمایت از مرغداران از طریق تقویت نژاد مرغ آرین

این در حالی است که مرغ لاین ایرانی نسبت به سایر نژادهای خارجی مزیت‌های گوناگونی نظیر تفاوت در نیاز غذایی دارد به عبارتی نژاد‌های خارجی، حتماً باید تغذیه خاص با نهاده‌های خاصی داشته باشند که این وابستگی به نوع نهاده خاص، می‌تواند برای کشور مشکل‌آفرین باشد؛ اما مرغ لاین ایرانی این شرایط خاص را ندارد و تغذیه آن با نهاده‌های ساده‌تر هم همان نتیجه موردنظر را می‌دهد.

بنابراین، بر اساس آنچه در اهمیت احیای مرغ لاین ایرانی مطرح شد و حساسیت این موضوع، اقدامات باید به‌صورت گسترده‌تر و البته با سرعت بسیار بالاتری به مرحله اجرا گذاشته شود و هرگونه تعلل در اجرای برنامه احیای مرغ آرین می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 28 خرداد، 1402 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 1,061
بازدید ديروز : 3,717

01. Serinews  - مدير
تبلیغات
نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir