صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

قطع شدن صادرات تخم مرغ به دلیل عدم تعیین مابه التفاوت ارز
داخلی
نبی پور در خصوص اصلی ترین بازارهای صادراتی تخم مرغ کشور نیز اظهار داشت: اصلی ترین بازار صادراتی ما در وهله اول عراق است و پس از آن نیز افغانستان است. البته به کشورهایی مانند قطر نیز صادرات محدودی داریم...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از بازار نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار تهران گفت: درحالیکه نرخ مصوب ۴۷۳۰۰ تومان است هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری کمتر از ۴۰هزار تومان از ما خریداری میشود که کاهش مصرف و قطع شدن صادرات عامل این افت قیمت است.

در حالی از ابتدای سال جدید قیمت انواع محصولات و کالاهای مصرفی در کشور روندی افزایشی به خود گرفته است که هیچ آینده مشخصی برای تولید و قیمت برخی از این محصولات نمی توان متصور شد. یکی از کالاهایی که مشمول قیمت گذاری دستوری است اما به گفته فعالان این روزها کمتر از نرخ مصوب از تولیدکننده ها خریداری می شود «تخم مرغ» است. به این معنا که در حالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مصرف‌ کننده نیز ۵۶ هزار تومان برای سال ۱۴۰۲ تعیین شده، اما طی هفته ‌های اخیر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۳۶ تا ۴۰ هزار تومان عرضه می‌ شود و کماکان ضرر تولیدکنندگان را در پی دارد. با این وجود مصرف کنندگان این کاهش قیمت را به هیچ وجه احساس نمی کنند و برای آنها قیمت ها همانند قبل است.

 

در حالی که نرخ مصوب هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ها ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان است الان با قیمتی کمتر از ۴۰ هزار تومان از ما خریداری می شود چرا که با قطع شدن صادرات و کاهش مصرف، عرضه تخم مرغ زیاد شده و کاهش قیمت طبیعی است

ناصر نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در خصوص وضعیت بازار تخم مرغ طی هفته های اخیر گفت: در ابتدا باید بدانیم که کالای ما یک کالای عرضه و تقاضا است و لذا عرضه و تقاضا است که قیمتها را تعیین می کند. اما متاسفانه در کشور به اصطلاح همه چیز به هم خورده است و بازار بسامان نیست.

نبی پور افزود: در واقع الان عرضه زیاد شده است و صادرات نیز عملا قطع شده و مازاد تولید داریم لذا پایین آمدن قیمت تخم مرغ در چنین شرایطی طبیعی است. البته اگر بازار را قبول داشته باشیم و بپذیریم دستوری نیست و عرضه و تقاضا است که قیمت ها را تعیین می کند.

وی با تاکید بر اینکه مازاد تولید با گرمای هوا همراه شده و گرمای هوا نیز مساوی است با کاهش مصرف تخم مرغ، گفت: از طرف دیگر بازارهای صادراتی هم قطع شده و به عبارتی همه چیز به هم ریخته است و قیمت ها روندی کاهشی گرفته است و متضررین اصلی هم تولید کننده های این بخش هستند.

نبی پور اذعان داشت: البته باید بدانید که تا به امروز هیچ گاه قیمت تخم مرغ به قیمت مصوب ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان نرسیده است و الان نیز با نرخی کمتر از ۴۰ هزار تومان از ما خریداری می شود.

 

شورای اقتصاد سریعتر تکلیف مابه التفاوت ارز را مشخص سازد

نبی پور در خصوص اصلی ترین بازارهای صادراتی تخم مرغ کشور نیز اظهار داشت: اصلی ترین بازار صادراتی ما در وهله اول عراق است و پس از آن نیز افغانستان است. البته به کشورهایی مانند قطر نیز صادرات محدودی داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا صادرات محدود شده است گفت: این دو کشور یعنی عراق و افغانستان تا حدودی مصرف خود را کاهش داده اند. ضمن اینکه دولت مابه التفاوت ارز را مشخص نکرده است که صادر کننده بداند چگونه باید این مابه التفاوت را بدهد.

نبی پور ادامه داد: تا به حال مابه التفاوت ارز ۳ الی ۴ هزار تومان بود و هر میزان افزایش یابد صادر کننده باید آن را تامین کند و لذا مبهم بودن این مابه التفاوت خود مساله ساز شده است. لذا شورای اقتصاد باید زودتر تعیین تکلیف کند که صادر کننده بسنجد آیا می تواند محصول صادر کند یا خیر.

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 18 خرداد، 1402 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 1,029
بازدید ديروز : 3,717

01. Serinews  - مدير
تبلیغات
نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir