صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

قیمت تمام شده مرغ با قیمت مصوب تفاوت دارد
داخلی
 در سال هاى گذشته با هر بار افزایش قیمت مرغ در بازار قیمت مصوب اعلام شده است قیمتى که همیشه مورد اتکا نبوده و درشرایطى نیز قیمت ها در بازار برخلاف قیمت مصوب پیش رفته است...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از ایلنا، درحالى قیمت هاى دستورى و مصوب به عنوان راهکار ثبات بازار مرغ درنظر گرفته مى شود که این روش نیز براساس تجارب گذشته نتیجه بخش نبوده است.

طى یک ماه گذشته بازار مرغ ابتدا با کاهش عرضه و در ادامه با افزایش قیمت از سوى تولیدکنندگان همراه بود و این تلاطم منجر به افزایش قیمت مصوب مرغ از کیلویى 62 هزار تومان به 73 هزار تومان شد .

براین اساس قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهاى تولیدى 52 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ براى مصرف کنندگان 73 هزار تومان تعیین شده است.

اما گزارش ها از بازار و قیمت فروش مرغ متفاوت است و قیمت هاى مختلفى تا کیلویى 95 تا 100 هزار تومان هم اعلام مى شود و این قیمت در مرغ هاى بسته بندى و بدون پوست بالاتر است.

تخم مرغ، دل و جگر مرغ جایگزین مصرف مواد گوشتى

بازار مرغ بار دیگر در کانون توجه قرار گرفته است و به گفته مشاور عالى اتحادیه مرغداران گوشتى ایران سرانه مصرف مرغ با کاهش حدود 12 درصدى از 32 کیلوگرم به 26 کیلوگرم رسیده است.

بررسى داده هاى مرکز پژوهشهاى مجلس نیز تاییدى بر این موضوع است و براساس گزارش این مرکز مصرف مرغ در سال 1400 نسبت به سال قبل 10.5درصد کاهش یافته و این روند کاهش مصرف در سال بعد ادامه داشته است.

در این گزارش از روند نزولى مصرف گوشت قرمز و مرغ در سال 1400 نسبت به سال 90 هم آمده است و در دهه مورد بررسى مصرف گوشت قرمز تا 41 درصد کاهش یافته است.

در این میان مواد غذایى مانند تخم مرغ، دل و جگر مرغ و حتى استخوان و پاى مرغ جایگزین مصرف مواد گوشتى شده است.

 قیمت تمام شده مرغ با قیمت مصوب تفاوت دارد

با گذشت چند هفته از افزایش قیمت مرغ فریدون سنجریان، نائب رئیس اتحادیه مرغ، تخم مرغ فروشان شیراز مى گوید: مشکل بازار مرغ در سطح عرضه است و درحالى قیمت جدید مرغ مصوب و دستورى شده است که به عقیده تولیدکنندگان این قیمت واقعى نیست.

وى با بیان اینکه قیمت مصوب مرغ به مغازه داران 73 هزار تومان براى هر کیلو مرغ اعلام شده است ،عنوان مى کند: این درحالى است که این قیمت کمتر از قیمت تولید شده مرغ است و قیمت واقعى آن باید بیشتر شود.

سنجریان با اشاره به اینکه کشتارگاه ها قیمت مرغ را کیلویى 87 هزار تومان به مغازه دار مى دهند، ابراز مى کند: قیمت تمام شده مرغ با قیمت مصوب تفاوت دارد و با این وجود مشکل اصلى یعنى قیمت مرغ هنوز پابرجا است.

افزایش قیمت نهاده و هزینه هاى تولید مرغ

نائب رئیس اتحادیه مرغ، تخم مرغ فروشان شیراز با اشاره به افزایش هزینه هاى تولید مرغ مى گوید: در واقع هزینه هاى تولید بالا رفته و نهاده ها نیز گران شده است.

سنجریان ادامه مى دهد: به عنوان مثال نهاده ذرت در هر کیلو 8 هزار تومان افزایش قیمت داشته و گران تر شده است و همین موارد باید براى قیمت گذارى درنظر گرفته شود.

وى با اشاره به اینکه مغازه دارها موظف به رعایت قیمت مصوب مرغ هستند، یادآور مى شود: این درشرایطى است که کشتارگاه نیز مرغ را با قیمت کمتر از قیمت مصوب به فروشندگان بدهد.

نائب رئیس اتحادیه مرغ، تخم مرغ فروشان شیراز خاطرنشان مى کند: مغازه دار مرغ را با 7 تا 10 درصد سود مى فروشد که این روال منطقى است اما مشکل این است که فروشنده مرغ را گرانتر خریدارى مى کند و فروش براساس قیمت مصوب نه تنها سودى به همراه ندارد بلکه به ضرر فروشنده هم است.

قیمت تخم مرغ پایین تر از قیمت مصوب است

نائب رئیس اتحادیه مرغ، تخم مرغ فروشان شیراز درباره افزایش مصرف تخم مرغ و قیمت آن نیز مى گوید: اگرچه تخم مرغ هم در ماه هاى گذشته افزایش قیمت داشته است اما درحال حاضر قیمت تخم مرغ برعکس قیمت مرغ است.

سنجریان ادامه مى دهد: قیمت مصوب تخم مرغ کیلویى 56 هزار تومان است اما قیمت فروش آن کمتر از قیمت مصوب و کیلویى 44 هزار تومان است.

وى معتقد است: قیمت مصوب مرغ نیز اگر واقعى باشد باید این شرایط را داشته باشد و دراین حالت فروشنده حتى مرغ را به قیمتى جدا از قیمت مصوب مى فروشد.

 در سال هاى گذشته با هر بار افزایش قیمت مرغ در بازار قیمت مصوب اعلام شده است قیمتى که همیشه مورد اتکا نبوده و درشرایطى نیز قیمت ها در بازار برخلاف قیمت مصوب پیش رفته است.

 

 

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 17 خرداد، 1402 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 1,022
بازدید ديروز : 3,717
تبلیغات
نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir