صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 

شرکت دانش بنیان ویوان

لازمه مدیریت تخصصی و قاطع برای تثبیت قیمت مرغ
داخلی
کریمی تفرشی گفت: در حال حاضر میزان جوجه ریزی در مرغداری ها کاهش یافته که این واکنش مرغداران برای جبران هزینه های تولید است. گرمای تابستان که معمولا خود عامل کاهش جوجه ریزی است همراه با...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از ایرانیان نیوز؛دکتر کریمی تفرشی گفت: صنعت مرغ یکی از بزرگ‌ترین صنایع در ایران است که گردش مالی آن بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد در سال بوده و با فعالیت ۲۰ هزار واحد صنفی در کشور یک اشتغال آفرینی ۲۰۰ هزار نفری در کشور ایجاد کرده است. بنابراین بحران در این صنعت به نوعی ضربه به بخش عظیمی از تولید و اشتغال در کشور و ضربه به اقتصاد است.

دکتر مهدی کریمی تفرشی، کارشناس اقتصادی اظهار کرد: قیمت مرغ در ماه های اخیر افزایش چشمگیری یافته است و علیرغم اینکه نرخ مصوب، توسط دولت تعیین شد قیمتی که در بازار به فروش می رسد از این قیمت مصوب هم فراتر رفته است.

وی افزود: مسئله تامین نهاده ها همواره مسئله ای چالش زا برای مرغ داران بوده و یکی از دلایل گرانی قیمت مرغ. مرغدار از یک طرف باید نهاده هایی مانند واکسن، دارو، پروتئین و خوراک مورد نیاز را که اغلب وارداتی است با قیمت بالا تهیه کند و از طرفی چون این خوراک ها معمولا پروتئین کافی را به بدن مرغ نمی رسانند کارایی پایینی در پرورش مرغ دارند. همین مسئله مرغدار را به مخاطره می اندازد. چون ناگزیر به واردات خوراک و نهاده هایی با قیمت بالا اما کیفیت نامناسب است. همین امر منجر به بالارفتن هزینه های تولید می شود.

کریمی تفرشی یادآور شد: در حال حاضر میزان جوجه ریزی در مرغداری ها کاهش یافته که این واکنش مرغداران برای جبران هزینه های تولید است. گرمای تابستان که معمولا خود عامل کاهش جوجه ریزی است همراه با آزادسازی قیمت نهاده ها خود مزید بر علت شد و باعث شده علیرغم اینکه قیمت مصوب مرغ ۵۹ هزار و هشتصد تومان اعلام شده در اغلب مرغ فروشی ها با قیمتی حداقل ۵ تا ۱۰ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: وقتی مرغ توسط مرغداران به کشتارگاه تحویل داده می شود هیچ نظارتی بر نحوه و برنامه ریزی توزیع مرغ وجود ندارد و به همین دلیل امکان سوء استفاده های احتمالی وجود دارد. از سوی دیگر وقتی قیمت مرغ به بالاتر از حد عرف مورد انتظار جامعه می رسد مردم ترجیح می دهند به جای خرید مرغ به خرید گوشت قرمز روی آورند؛ چرا که اختلاف قیمت گوشت مرغ بتدریج با گوشت قرمز کمتر می شود.

وی اذعان کرد: هزینه‌های تولید مرغدار بالا می رود و مرغدار مجبور است نهاده های مورد نیاز را با قیمتی تهیه کند که قیمت تولید را به قیمتی بالاتر از نرخ مصوب دولت می رساند، طبیعی است که مرغدار انگیزه تولید را از دست می دهد؛ چراکه تولید دیگر برای مرغدار مقرون به صرفه نیست.

کریمی تفرشی در پایان گفت: نمی توان تاثیر کاهش تولید و بی انگیزگی را بر وضعیت اشتغال در این حوزه و روی آوردن مرغ داران به مشاغل غیر مرتبط برای کسب درآمد را نادیده گرفت. با توجه به اینکه جمیع این عوامل به نوعی ضربه به اقتصاد کشور محسوب می شود. آن هم در شرایطی که باید بر رشد و توسعه تولید داخلی با تمام قوا صحه گذاشته شود.

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 1 آذر، 1401 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 11,177
بازدید ديروز : 17,336
مجموع بازدید : 110,582,207
مهمان: 283
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 283
تبلیغات

 

 نماد اعتماد
 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : [email protected]