صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


 

شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: نیاز سالانه کشور به ذرت دانه‌ای حدود ۹میلیون تن است
اخبار صنایع وابستهنیاز سالانه کشور به ذرت دانه‌ای حدود ۹میلیون تن است......

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از ایرنا؛ مدیر صادرات شرکت توسعه ذرت کشور گفت: نیاز سالانه کشور به ذرت دانه‌ای ۹میلیون تن است در حالی که تولید این محصول اساسی حدود ۱.۲میلیون تن است.

محمد قاسمی نژاد افزود:ذرت یکی از کالاهای اساسی برای مصارف انسانی و دامی است ولی کشور ما هنوز نتوانسته از بند واردات این کالای اساسی و راهبردی رهایی پیدا نکرده است.

وی افزایش سطح زیرکشت با ایجاد مشوق‌ها ، بهبود عملکرد در واحد سطح با بهره گیری از گونه های مقاوم به کم آبی و شوری ، انجام تحقیقات دانش بنیان را در رسیدن به خودکفایی تولید این محصول مهم ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون متوسط تولید ذرت در هکتار در کشور ۷.۵ تن است ولی امکان رسیدن به ۹.۵ تن در هکتار با توجه به ظرفیت های مهم کشور وجود دارد.

مدیر صادرات شرکت توسعه ذرت کشور ادامه داد: سطح زیرکشت ذرت دانه‌ای در کشور حدود ۱۶۰هزار هکتار است.

قاسمی نژاد با اشاره به افزایش قیمت ذرت دانه‌ای و به صرفه بودن این کشت این محصول در خوزستان افزود: قیمت توافقی هر کیلوگرم ذرت دانه‌ای ۱۱۵هزار ریال است که برای کشاورز سودآور است.

به گفته وی سالانه حدود ۱۴میلیون تن نهاده های دامی وارد کشور می شود که حدود هشت تا ۹ میلیون تن آن ذرت است که عموما به مصرف دام و طیور می‌شود.

وی، قرار گرفتن ذرت به عنوان کشت محوری درزیر مجموعه معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی ، توسعه کشت حفاظتی ، انجام کار دامنه دار تحقیقاتی و دانش بنیان برای کاهش مصرف آب و استفاده از ارقام با بازدهی بالا ، افزایش سطح زیرکشت و بالابردن عملکرد در واحد سطح ، تغییر در آرایش کشت متناسب با تغییرات آب و هوایی ، تغذیه خاک ، استفاده از ارقام مقاوم به تنش خشکی و شوری، توسعه نشاکاری ذرت به منظور کاهش مصرف آب و کنترل آفات و قیمت تضمینی را از عوامل موثر در خوداتکایی تولید ذرت در کشور بیان کرد.

وی ادامه داد: چنانچه عوامل یاد شده مورد توجه قرار گیرد امکان بهبود عملکرد ذرت دانه‌ای از ۷.۵ تن به ۹.۵ در کشور و رسیدن به تولید سالانه چهار میلیون تن ذرت دانه‌ای دور از دسترس نیست.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵ میلیون تن محصولات زراعی، باغی ۱۴ درصد کل تولیدات بخش کشاورزی کشور را تامین می‌کند.

گندم ، جو ، خرما ، نیشکر ، چغندر قند ، مرکبات، ذرت دانه ای و علوفه ای ، صیفی‌جات و محصولات جالیزی ، برنج ، انواع گل ، دانه های روغنی از مهمترین تولیدات کشاورزی خوزستان است.

استان خوزستان یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار زمین زیرکشت دارد ولی به گفته کارشناسان کشاورزی در صورت تامین آب و احداث شبکه های آبیاری و زهکشی و بهره گیری از روش های علمی کشت به ویژه تولیدات گلخانه ای امکان افزایش زمین های زیرکشت تا ۲.۲میلیون هکتار وجود دارد.

امسال حدود ۵۰هزار هکتار ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای در خوزستان زیرکشت رفته که از اواخر آبان برداشت می‌شود.

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 14 مهر، 1401 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 1,999
بازدید ديروز : 2,064
تبلیغات


نماد اعتماد


 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir