صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات 

شرکت دانش بنیان ویوان

خطر ورشکستگی مرغداران را تهدید می کند
داخلی
عضو اتحادیه مرغ مادر گفت: با کاهش قدرت خرید مردم و ادامه روند کنونی دربازار، صنعت پرورش مرغ و تخم مرغ با خطر ورشکستگی مواجه خواهد شد...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از بازار عضو اتحادیه مرغ مادر گفت: با کاهش قدرت خرید مردم و ادامه روند کنونی دربازار، صنعت پرورش مرغ و تخم مرغ با خطر ورشکستگی مواجه خواهد شد.

علی حاجی اکبری در نشست کارشناسی با بیان اینکه دولت باید قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده‌های دامی با هماهنگی تولیدکننده‌ها تولید جوجه یکروزه را کاهش می‌داد، افزود: قبل از اجرای طرح میزان جوجه ریزی ماهانه در کشور حدود ۱۳۰ میلیون قطعه بود که در تیرماه و پس از گذشت ۲ ماه از اجرای طرح این میزان به کمتر از ۹۲ میلیون قطعه رسیده است و هنوز بازار کشش این میزان را هم ندارد و جوجه‌ها در حال از بین رفتن هستند.

او دلیل اصلی این کاهش را کاهش قدرت مردم برای خرید مرغ کیلویی ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده از سوی دولت و مقرون به صرفه نبودن تولید مرغ گوشتی برای مرغداران با افزایش ۵ برابری قیمت نهاده‌های دامی و هزینه‌های تولید دانست.

حاج اکبری گفت: دولت نرخ تضمینی هر کیلوگرم مرغ را ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین کرد در حالیکه امروز مرغ گرم در میادین عمده مانند میدان بهمن تهران کمتر از ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود که این نرخ حدود ۱۰ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب است در حالیکه مرغداران معتقدند هر کیلوگرم مرغ حدود ۷۷ هزار تومان باید فروخته شود تا مرغدار بتواند به ادامه تولید خود ادامه دهد. با این قیمت در بازار عملا مرغدار در حال ضرر دادن است و انگیزه‌ای برای ادامه جوجه ریزی در دوره‌های بعدی وجود نخواهد داشت.

او گفت: یارانه حذف شده از نهاده‌ها که باید به جیب مردم می‌رفت دارد در جای دیگری هزینه می‌شود. با افزایش حدود ۵ برابری قیمت نهاده‌ها و کاهش مصرف مرغ و تخم مرغ در جامعه، ریسک در این صنعت هم زیاد شده و مرغدار جرات جوجه ریزی را به دلیل سود پایین و حتی ضرر ندارد.

عضو اتحادیه مرغ مادر گفت: در ۲ ماه گذشته ۲۲۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه تولید شد که هر قطعه باید به قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان فروخته می‌شد، اما به دلیل استقبال کم مرغداران، به صورت رایگان توزیع شد که چیزی حدود ۲ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغداری زیان وارد شد. از سوی دیگر واردات مرغ منجمد از ترکیه و برزیل و ورود ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه خارجی انگیزه را برای جوجه ریزی از مرغداران گوشتی گرفته است.

وی راهکار برون رفت از این مشکل را حمایت دولت از مرغداران با خرید تضمینی مرغ به قیمت تمام شده حدود ۷۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم، صدور کالابرگ برای خرید مرغ، تخم مرغ و لبنیات، کاهش سن تولید مرغ از ۶۴ هفته به ۵۰ هفته برای برون رفت از رکود در بازار و اجازه صادرات تخم مرغ نطفه دار و جوجه گوشتی مازاد داخل با مشوق‌های صادراتی دانست.

او گفت: صادرات برای رونق بخشی به بخش تولید ضروری است و حداقل صادرات برای بخش طیور باید اجرا شود. همچنین دولت باید با کنار گذاشتن دولتی‌ها و خصولتی‌ها و سپردن کار به خصوصی‌ها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، تنها به عنوان ناظر عمل کند و از این بخش میزان مورد نیاز را درخواست و این بخش هم موظف به تامین خواسته دولت شود.

آقای حاج اکبری هشدار داد: در صورت ادامه این روند و کاهش جوجه ریزی در مرغداری ها، در شهریور و مهرماه شاهد کاهش مرغ در بازار خواهیم بود و همان صف‌های طولانی برای خرید مرغ و تخم مرغ دوباره تشکیل خواهد شد.

او با اشاره به کاهش مصرف نهاده‌های دامی به دلیل کاهش جوجه ریزی گفت: هم اکنون نهاده‌های دامی وارد شده مشتری ندارد و در معرض انهدام قرار دارند و وارد کننده‌ها هم در این زمینه متحمل ضرر شده اند.

عضو اتحادیه مرغ مادر گفت: استفاده از سامانه بازارگاه شفافیت را در واردات نهاده‌ها و قیمت‌ها مشخص و دست واسطه‌ها و دلالان را کوتاه کرده بود و راه اندازی مجدد آن می‌تواند به کاهش رکود در بازار کمک کند.

ارسال شده در مورخه : شنبه، 8 مرداد، 1401 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 11,974
بازدید ديروز : 25,087
مجموع بازدید : 105,411,467
مهمان: 211
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 211
تبلیغات

نماد اعتماد
 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : [email protected]