صفحه اصلی  •  فهرست قیمتها  •  راهنمای جامع مرغداری  •  دانلود فیلمهای آموزشی  •  تماس با ما  •  درباره ما  
 
سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات 

شرکت دانش بنیان ویوان

حذف گله‌های دام به دلیل عدم تامین نهاده
داخلی
دفتر هماهنگی تشکل‌های ملی دامپروری کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: بسیاری از گله‌های دام سبک به دلیل عدم تأمین نهاده حذف شده است...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از مهر دفتر هماهنگی تشکل‌های ملی دامپروری کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: بسیاری از گله‌های دام سبک به دلیل عدم تأمین نهاده حذف شده است. در این بیانیه آمده است:

هم اکنون در حدود ۶۲ میلیون رأس دام سبک در کشور زیر نظر تشکل‌های کشوری در حال پرورش هستند که از این میزان دام در حدود ۳۰ درصد دام عشایری، ۶۹ درصد دام روستایی و یک درصد آن را دام صنعتی تشکیل می‌دهند.

از آنجا ایکه پس از طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز ترجیحی قیمت نهاده‌های دامی (ذرت، سویا، جو) تقریباً ۶ برابر شده است و این موضوع بدلیل اعمال ناگهانی در کشور باعث آشفتگی در مقوله تأمین سرمایه در گردش برای بسیاری از بهره برداران شده است و از طرفی به دلیل اینکه تقربیا تمامی تولید و پرورش دام سبک توسط جامعه عشایری و روستایی صورت می‌گیرد، عملاً این موضوع باعث حذف بسیاری از گله‌های کشور بدلیل عدم تأمین نهاده شده است.

از طرفی اخیراً شاهد آن بودیم که در نامه ارسالی سرپرست وقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، نرخ هر کیلوگرم سبوس معادل ۶۰,۰۰۰ ریال منظور شده است. این در حالی است که علیرغم افزایش قیمت نهاده‌های دامی هنوز قیمت گندم با نرخ مصوب خریداری می‌شود و هزینه‌های آسیابانی هم در حدی نیست که قیمت سبوس گندم را از ۱۴,۰۰۰ ریال به ۶۰,۰۰۰ ریال افزایش دهد.

لازم به ذکر است تأمین سبوس به قیمت عادلانه می‌تواند تا حدود ۳۰ درصد در قیمت کنسانتره تولیدی در زیر بخش دامپروری تأثیر داشته باشد، این افزایش ۵ برابری قیمت سبوس می‌تواند در حکم تیرخلاصی بر پیکر صنعت دامپروری کشور باشد.

همچنین افزایش قیمت سبوس گندم به ۶۰,۰۰۰ ریال در جلسه ستاد تنظیم بازار منوط به افزایش خرید شیر خام به ۱۳۷,۰۰۰ ریال بود که این امر تاکنون محقق نشده است.

با توجه به اینکه تأمین امنیت غذایی برای حدود ۹۰ میلیون نفر در کنار اشتغال زایی و کمک به جامعه روستایی عشایری می‌تواند به آخرین انگیزه‌های این قشر برای ادامه فعالیت آنان محسوب شود، علیهذا تشکل‌های امضا کننده ذیل درخواست داریم:

۱- دستمزد هزینه‌های آسیابانی با استعلام از انجمن آرد سازان و سازمان برنامه بودجه به قیمت ۱۴,۰۰۰ ریال اضافه شود که این هزینه توسط اعضای تشکل‌ها پرداخت خواهد شد.

۲- در اسرع وقت در جلسه آتی ستاد تنظیم بازار نسبت به تعیین قیمت عادلانه سبوس گندم و ابلاغ آن به سازمان حمایت و همچنین توزیع آن از طریق سامانه سبوس وزارت جهاد اقدام لازم صورت پذیرد.

به استحضار می‌رساند هرگونه تعجیل در تعدیل و ابلاغ قیمت سبوس می‌تواند به ادامه حیات صنعت دامپروری کشور و تأمین امنیت غذایی کمک کند و در صورت عدم حمایت وزارت خانه از این بخش خطر نابودی بخش دامپروری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دام سبک کشور، اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور و اتحادیه تعاونیهای کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور.

 

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 6 مرداد، 1401 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 12,173
بازدید ديروز : 25,087
مجموع بازدید : 105,412,121
مهمان: 204
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 204
تبلیغات

نماد اعتماد
 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : [email protected]