سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات 


شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: بحران سیب زمینی در گلستان
اخبار صنایع وابستهبحران سیب زمینی در گلستان......

به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل ازمهر در ۱۰ ماه گذشته کشاورزان گلستانی به دلیل قیمت پایین سیب زمینی، محصول خود را در زمین رها کرده و خوراک دام ها کردند، امروز همین سیب زمینی به کیلویی ۲۰ هزار تومان رسید.

سیب زمینی از محصولاتی است که اگر کاشت آن به صورت مدیریت شده باشد، می‌تواند سود خوبی را را عاید کشاورزان کرده و نیاز بازار را هم مرتفع کند.

سیب زمینی استان گلستان به مدت ۴۵ روز در فاصله بین کشت پاییزه و بهاره نیاز سیب زمینی کشور را تأمین می‌کند. کشت سیب زمینی به خوبی با خاک استان گلستان سازگار است و عملکرد آن در زمین‌های مساعد به ۴۰ تن در هکتار هم می‌رسد.

متأسفانه در چند سال اخیر در فصل برداشت محصول کشاورزان استان قیمت سیب زمینی آنقدر پایین است که حتی جوابگوی هزینه برداشت محصول را هم نمی‌دهد و کشاورزان مجبور می‌شوند دسترنج خود را در زمین رها کند.

ضرر و زیان متوالی در کشت سیب زمینی در چند سال اخیر باعث کاهش کشت سیب زمینی در کل کشور و در استان گلستان شده است.

این کاهش محصول قیمت آن را در این روزها به کیلویی ۲۰ هزار تومان رسانده و باعث نارضایتی و عدم قدرت خرید مردم شده است در صورتی که همین سیب زمینی در خرداد ماه در زمین‌های کشاورزی گلستانی‌ها رها و خوراک دام‌ها شد.

با کشاورزان و مسئولان گلستانی گفتگو داشتیم تا علت اصلی این ماجرای تکرار شونده و بغرنج را بررسی کنیم.

غلامرضا جافر از کشاورزان روستای نوده ملک گفت: کشت سیب زمینی ۱۰۰ میلیون تومان در هر هکتار برای کشاورز هزینه دارد، سال گذشته دو هکتار سیب زمینی کاشتم اما در فصل برداشت سیب زمینی به قیمت هر کیلو ۸۰۰ تومان رسید، در صورتی این مبلغ حتی جوابگوی هزینه‌های کارگر برای جمع کردن محصول را نمی‌دهد و به ناچار محصولم را در زمین رها کردم.

وی افزود: هزینه بسته‌بندی شامل کارتن، نخ و کارگر کیلویی هزار تومان برای کشاورز تمام می‌شود. با توجه به قیمت‌هایی که سیب‌زمینی خریداری می‌شد و تناژی که به دست می‌آمد، برداشت محصول برای من فقط ضرر بود.

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 15 اسفند، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 15,042
بازدید ديروز : 37,554
مجموع بازدید : 99,991,901
مهمان: 262
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 262
تبلیغات

 

نماد اعتماد
 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : [email protected]