سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


شرکت دانش بنیان ویوان

مرغ‌های گوشتی مازندران عاری از آلودگی انگلی
داخلی
دکتر گلپایگانی در خصوص  آلودگی انگلی گوشت مرغ افزود: توکسوپلاسما گوندیی یک انگل داخل سلولی است که دارای گسترش جهانی است و  می‌تواند همه حیوانات خونگرم را آلوده کند...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از صدا و سیما مدیرکل دامپزشکی مازندران در پی نشر خبری با عنوان "هشدار درباره آلودگی انگلی گوشت مرغ گفت: مرغ‌های گوشتی استحصال شده در کشتارگاه‌های صنعتی طیور موجود در بازار، از مزرعه تا مراکز عرضه زیر نظارت بهداشتی دامپزشکان بوده و در صورت مشاهده علائم  بیماری در کشتارگاه حذف و از چرخه مصرف انسانی خارج می‌شوند.

دکتر گلپایگانی در خصوص  آلودگی انگلی گوشت مرغ افزود: توکسوپلاسما گوندیی یک انگل داخل سلولی است که دارای گسترش جهانی است و  می‌تواند همه حیوانات خونگرم را آلوده کند. میزبان نهایی این انگل گربه سانان و گربه‌های خانگی هستند که بیماری ناشی از آلودگی به این انگل، توکسوپلاسموز نامیده می‌شود.

او گفت: با توجه به پرورش مرغ‌های گوشتی در سالن‌های پرورشی ایزوله که دارای سیستم قرنطینه‌ای می‌باشند و نیز  الزام رعایت ضوابط امنیت زیستی در هنگام صدور پروانه بهداشتی از سوی نظام دامپزشکی، امکان ورود گربه‌ها خصوصا گربه‌های  آلوده به این انگل نادر  است.

دکتر گلپایگانی ادامه داد: در صورت مصرف مرغ‌های  بسته بندی، دارای برچسب  و استحصال شده در کشتارگاه‌های صنعتی طیور، به دلیل عدم ارتباط مستقیم این مرغ‌ها با گربه ها، احتمال آلودگی به این انگل بشدت پایین و کم خطر خواهد بود.

مدیر کل دامپزشکی مازندران با اشاره به فرهنگ  مردم ایران که خام خواری ندارند، گفت: پختن کامل فراورده‌های دامی من‌جمله شیر و گوشت در درجه حرارت بالای ۶۰ درجه سانتیگراد موجب از بین رفتن انگل‌های احتمالی موجود در گوشت می‌شوند از سویی فرآیند انجماد و نمک زدن هم در نابودی کیست‌های انگل موثر است.

او ادامه داد: توصیه می‌کنیم هنگام پختن گوشت حرارت لازم را به گوشت داده تا در صورت وجود احتمالی این انگل، سلامت مصرف کنندگان تامین شود.

گلپایگانی از شهروندان مازندرانی  خواست تا در جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک، از مصرف مرغ‌های بومی و محلی که توسط برخی از روستاییان عزیز در بازار‌های محلی و سنتی به صورت دستفروشی عرضه میشود جدا پرهیز کنند و مرغ‌های مصرفی خود را از مراکز عرضه تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی که دارای برچسب مشخصات هستند تهیه کنند.

مدیر کل دامپزشکی مازندران شستن کامل دست‌ها بعد از تماس با گربه سانان، رعایت بهداشت فردی، شستن کامل و ضد *عفونی سبزی‌ها و میوه‌ها، محصور کردن محل‌های کشت و  پرورش سبزی میوه جات برای عدم ورود گربه‌ها و دفع مدفوع در آن، عدم مصرف گوشت‌های کبابی خام و نیم پز و عدم استفاده از مرغ‌هایی که بدون مشخصات در بازار به صورت غیر مجاز عرضه می‌شوند را از جمله مهمترین راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری توکسوپلاسموز عنوان کرد و تاکید داشت، به هشدار‌های بهداشتی دامپزشکی توجه ویژه کنند.

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 19 دی، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 6,462
بازدید ديروز : 14,022
مجموع بازدید : 92,380,589
مهمان: 167
عضو: 1
مجموع انلاین ها : 168
01. Serinews  - مدير
تبلیغات

 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir