سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 


شرکت دانش بنیان ویوان

ممنوعیت صادرات تخم مرغ
داخلی
بررسی‌ها نشان می‌دهد در سه ماهه نخست امسال، ۱۰ هزار تن تخم مرغ صادر شده است. اما از خرداد ماه تاکنون دولت به بهانه تنظیم بازار داخل، صادرات آن را متوقف کرده است...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از تجارت نیوز تولید تخم مرغ به دلیل افت جوجه‌ریزی در ماه‌های قبل، کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل صادرات تخم مرغ از خرداد امسال تاکنون متوقف شده است.

امسال مرغداران با بحران‌های عجیبی از جمله کمبود خوراک در بازار رو به رو شدند. بالا رفتن قیمت نهاده‌ها در کنار افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل سبب شد که قیمت تخم مرغ گران شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سه ماهه نخست امسال، ۱۰ هزار تن تخم مرغ صادر شده است. اما از خرداد ماه تاکنون دولت به بهانه تنظیم بازار داخل، صادرات آن را متوقف کرده است.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران سه عامل را دلیل اصلی توقف صادرات دانست و توضیح داد: در تولید تخم مرغ به نقطه سر به سر رسیدیم و مازاد تولید برای صادرات وجود ندارد. دومین مساله افزایش قیمت تخم مرغ است. به دلیل گرانی‌های اخیر صادرات تخم مرغ دیگر توجیه اقتصادی ندارد. همچنین مانع سوم این است به دلیل تامین نیاز داخل، دولت اجازه صادرات را نمی‌دهد.

آمار‌ها گویای آن است به دلیل گرانی گوشت مرغ و گوسفند قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و بخشی از تقاضا به سمت تخم مرغ سوق پیدا کرده است. به همین دلیل مصرف تخم مرغ بیشتر شده است.

سید فرزاد طلاکش به تجارت‌نیوز گفت: چنانچه قیمت گوشت برای مصرف ایرانی‌ها مناسب بود باز هم با سرانه جهانی فاصله داشتیم. سرانه مصرف ایرانی‌ها در شرایط عادی باید ۲۵۰ عدد تخم مرغ در سال باشد، اما حالا به ۲۲۶ عدد تخم مرغ رسیده است. این نشان می‌دهد هنوز با نرم جهانی فاصله داریم.

بعد از ارزان شدن لبنیات، تخم مرغ هم ارزان شد. سیاست‌های دولت سیزدهم، کاهش دستوری قیمت‌هاست. همین کاهش دستوری قیمت لبنیات و تخم مرغ به تولیدکنندگان گویای مدیریت اقتصاد به شیوه دستوری و دولتی است! این در حالی است که بنا بر اعلام مرکز آمار تورم از ۴۰درصد عبور کرده است.

هر چند چندی پیش خبر آمد که تخم مرغ در میادین اصلی گران شده، اما دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران بیان کرد: هر کیلو تخم مرغ در ۱۰ روز گذشته به شکل دستوری از محل مرغداری پنج هزار تومان ارزان شده است، اما در فروشگاه‌ها به دلیل هزینه بسته‌بندی و کرایه حمل و نقل تخم مرغ همچنان با قیمت بالا عرضه می‌شود.

طلاکش با اشاره به وضعیت بازار گفت: چنانچه قیمت دلار ثابت باقی بماند، تخم مرغ گران نمی‌شود. اکنون تولید تخم مرغ زیاد شده است. با ثبات قیمت ارز تخم مرغ از شانه‌ای ۵۰ هزار تومان عبور نمی‌کند.

پیش از این ناصر نبی‌پور، رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران گفته بود: «تخم مرغ ارزان‌ترین کالای خوراکی است که در کشور وجود دارد. قیمت هر عدد تخم مرغ حتی به سه هزار تومان هم برسد باز سرانه مصرف کاهش پیدا نمی‌کند، چرا که مردم دیگر توان خرید گوشت، مرغ، لبنیات یا حتی حبوبات را ندارند.»

ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 19 مهر، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 10,530
بازدید ديروز : 17,499
مجموع بازدید : 89,541,293
مهمان: 164
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 164
تبلیغات تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir