سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 


شرکت دانش بنیان ویوان

تولید یک عدد تخم مرغ برای مرغدار چقدر هزینه دارد؟
داخلی
کاشانی با بیان اینکه قیمت هر دانه تخم مرغ درب مرغداری برای مرغداران ۱۰۹۶ تومان تمام می‌شود، گفت: با ۱۲ درصد سود متعارف مرغدار قیمت آن ۱۲۲۷ تومان و با ۲۵ درصد سودی که...


به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از ایسنا حمید کاشانی با بیان اینکه قیمت هر دانه تخم مرغ درب مرغداری برای مرغداران ۱۰۹۶ تومان تمام می‌شود، گفت: با ۱۲ درصد سود متعارف مرغدار قیمت آن ۱۲۲۷ تومان و با ۲۵ درصد سودی که سازمان حمایت برای شبکه توزیع و حمل و نقل در نظر گرفته است قیمت تمام شده تخم مرغ درب مغازه ۱۵۳۵ تومان است. همچنین هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی هم برای مرغداران ۳۸ تا ۳۹ هزارتومان تمام می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت مصوب تخم مرغ همچنان قیمت سال قبل است و با وجود نامه‌های بسیاری که به وزارت جهاد کشاورزی و ستادتنظیم بازار ارسال و در آن‌ها درخواست کردیم که قیمت تخم مرغ اصلاح شود و به قیمت‌های واقعی برسد، اما همچنان قیمت مصوب هرکیلو تخم مرغ همان ۱۴ هزارتومان باقی مانده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اضافه کرد: با وجود اینکه اعلام کردیم می‌توانیم به مقدار نیاز تخم مرغ با قیمت هر شانه ۴۳ تا ۴۵ هزارتومان توزیع کنیم، اما میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غرفه‌ها این قیمت را نپذیرفتند و اجازه توزیع داده نشد و در نهایت بازار دست عده‌ای دلال افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنانش قیمت مولفه‌های تولید را جز به جز تشریح کرد و گفت: خرید پولت تخم گذار (مرغ نیمچه تخم گذار یا جوجه از یک ماهگی تا سه ماهگی) اولین قدم در این بخش است. قیمت هر عدد از این پولت‌ها ۷۰ هزارتومان است. هر مرغ نیز در هر دوره ۳۶۸ عدد تخم می‌گذارد که اگر تقسیم بر۷۰ هزار تومان هزینه هر عدد پولت شود یعنی هر دانه تخم مرغ ۱۹۰ تومان می‌شود. از طرفی این پولت‌ها باید دوماه در قفس باشند که سه و نیم کیلو دان مصرف دارند. اگر در دان ۴۰۰۰ تومانی ضرب کنیم تقریبا ماهی ۱۴ هزارتومان هزینه دان می‌شود و با تقسیم این ۱۴ هزارتومان به تعداد ۳۶۸ عدد تخم مرغ به عدد ۳۸ می‌رسیم. یعنی ۳۸ تومان به قیمت پولت اضافه می‌شود.

کاشانی افزود:هزینه آب و برق و گاز و کارگر نیز ۵۰ درصد هزینه تولید است که حدود ۱۹ تومان به قیمت هر عدد تخم مرغ اضافه می‌کند. این یعنی از هنگام خرید جوجه تا تخم گذاری ۲۴۷ تومان هزینه می‌شود.

وی در ادامه به هزینه‌های دوره پرورش مرغ تخم گذار اشاره کرد و گفت:استاندارد جهانی مصرف دان در دنیا ۲کیلو و ۳۰۰ گرم است. یعنی مرغ باید ۲کیلو. ٣٠٠ گرم دان مصرف کند که یک کیلو تخم مرغ دهد؛ که اگر این عدد در دان کیلویی ۴۰۰۰ تومان ضرب شود یعنی هزینه دان مرغ ۹۲۰۰ تومان می‌شود. این عدد ۹۲۰۰ تومان اگر تقسیم بر ۱۶ (هر کیلو تخم مرغ حدود ۱۶ عدد است) شود هر دانه تخم مرغ ۵۷۵ تومان فقط نهاده نیاز دارد. هزینه واکسن و درمان نیز ۳۴ تومان، آب، برق و سوخت ۶تومان، پرسنلی ۹۹ تومان، آماده سازی سالن ۹ تومان و ۴ ریال تعمیرو نگهداری ۲۸ تومان، استهلاک مرغداری ۵۶ تومان، هزینه‌های متفرقه ۴۴تومان و کارمزد سرمایه در گردش یک تومان و ۱۳ ریال است که سرجمع به عدد ۸۴۹ تومان می‌رسیم.

این فعال بخش خصوصی افزود: اگر هزینه‌های دوره پرورش را با دوره قبل پرورش جمع کنیم عدد ۱۰۹۶تومان بدست می‌آید که با سود ۱۲ درصدی مرغدار هزینه تولید یک عدد تخم مرغ درب مرغداری ۱۲۲۷ تومان می‌شود. با اضافه شدن سود شبکه توزیع و حمل و نقل به قیمت ۱۵۳۵ تومان خواهیم رسید.
کاشانی تصریج کرد: اینکه هر عدد تخم مرغ با قیمت ۲۰۰۰تومان فروخته می‌شود متاسفانه به دلیل دلال بازی و عدم وجود سیستم شفاف توزیع است که دود آن در نهایت به جیب تولیدکننده و مصرف کننده می‌رود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات تخم مرغ صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: فعلا در مرحله تامین ارز برای آن هستیم. البته اگر قیمت‌ها اصلاح شود نیازی به واردات نیست.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن تصریح کرد:، چون در سه ماه ابتدای سال قیمت هر کیلو تخم مرغ به ۸۰۰۰تومان یعنی حدود ۷۰۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده رسید تعدادی گله از دست دادیم و این موضوع باعث شد نتوانیم مانند هر سال در زمستان تخم مرغ صادر کنیم وتخم مرغ فقط به اندازه نیاز کشور باشد.
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 14 مهر، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 10,224
بازدید ديروز : 17,499
مجموع بازدید : 89,540,675
مهمان: 180
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 180
تبلیغات تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir