سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران شامل اخبار روز صنعت دام و طیور * قیمت جوجه یکروزه ، مرغ زنده ، تخم مرغ ، ذرت ، سویا ، گندم * مقالات علمی دام و طیور * اطلس رنگی بیماری های دام و طیور * فیلم های آموزشی دام و طیور * گالری تصاویر نژادهای مرغ و خروس ، بوقلمون ، شترمرغ ، بلدرچین ، کبک * بانک اطلاعات صنعت دام و طیور ایران
قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات

 


شرکت دانش بنیان ویوان

صنایع: بیماری جدید دام؛ تَب گرانی واکسن
اخبار صنایع وابسته

بیماری جدید دام؛ تَب گرانی واکسن......به گزارش مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از ایسنا حذف ارز ۴۲۰۰ در سازمان دامپزشکی، تهیه واکسن به‌عنوان بهترین راه جلوگیری از بیماری‌های شایع در میان دام‌ها را با چالش روبه‌رو کرده و هزینه‌ای افزون بر نهاده را بر دوش دامداران گذاشته و از این رو حتی برخی از آنها را به ناچار مجبور به فروش دام برای تامین هزینه‌ها کرده است.

گوشت قرمز یک ماده مغذی پروتئینی مناسب برای حفظ سلامتی بدن و جزو نیازهای مستمر مردم محسوب می‌شود.

طی ماه‌های گذشته هزینه‌های بالای پرورش دام، بسیاری از دامداری‌ها را به تعطیلی و ورشکستگی کشاند. حتی در خبرها شنیده شد که دامدارانی که از نظر مالی قادر به تأمین علوفه موردنیاز دام‌های خود نبودند، دست به کشتار دام‌های مولد زدند.

در این میان یکی از موضوعاتی که فشار به دامداران را بیشتر کرده، تأمین واکسن است. از اواخر سال گذشته دلار ۴۲۰۰ تومانی در سازمان دامپزشکی حذف شد و بعد از آن واکسن‌های موردنیاز دام‌ها با ارز نیمایی و یا عملاً آزاد تأمین می‌شود.

در گذشته واکسیناسیون رایگان برای دام‌ها انجام می‌گرفت اما چند ماهی است که دامداران برای تأمین هزینه واکسیناسیون دام‌ها با مشکل روبه‌رو هستند و حتی در مواردی مجبور شده‌اند با فروختن برخی دام‌ها، هزینه واکسیناسیون دام‌های دیگر را تأمین کنند.

غلامرضا محرابی- مدیرکل دامپزشکی گلستان در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر از نظر بیماری‌های دامی شرایط بسیار باثباتی در استان داریم و هیچ بیماری واگیری وجود ندارد.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، افزود: سازمان دامپزشکی اهداف استراتژیکی برای کنترل بیماری‌ها در نظر گرفته و آنها را اجرا می‌کند. در حال حاضر ۱۰۰ درصد واکسیناسیون دام‌های عشایر به‌صورت رایگان انجام می‌گیرد.

مدیرکل دامپزشکی گلستان ادامه داد: در روستاهایی که در حاشیه جنگل قرار دارند، واکسن بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) به‌صورت رایگان تزریق می‌شود. علاوه بر این ها برای بیماری‌های شاربن، آبله و لمپی اسکین نیز واکسن رایگان در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

محرابی در خصوص بیماری تب برفکی، گفت: از ابتدای امسال تاکنون حتی یک کانون تب برفکی را در استان نداشتیم. در حال حاضر واکسن تب برفکی برای عشایر رایگان است و دامداران دیگر باید آن را خریداری کنند.

وی تأکید کرد: از نظر ما اگر در سه سال متوالی یک بیماری را نداشته باشیم، آن بیماری ریشه‌کن شده و انجام واکسیناسیون برای ۱۰۰ درصد دام‌ها ضرورتی ندارد. اگر کانون بیماری در محلی گزارش شود، ما تا شعاع ۳ کیلومتری به‌صورت رایگان اقدام به واکسیناسیون می‌کنیم تا به سایر مناطق منتقل نشود.

رحمت اله نوروزی- یک عضو مجمع نمایندگان استان گلستان نیز در این رابطه به خبرنگاران گفت: با توجه به اهمیت موضوع کشاورزی، امسال اعتبارات خوبی در بودجه سال ۱۴۰۰ برای وزارت جهاد کشاورزی و زیرمجموعه‌های آن دیده شده و نیاز است که دولت توجه جدی به تخصیص اعتبارات آن داشته باشد.

وی بیان کرد: دولت توان اینکه نیروهای بیشتری جذب کند را ندارد و برای حل مشکل بیکاری باید به مشاغل خانگی و... روی بیاوریم. در این راستا می‌توان تسهیلات کم‌بهره و مشوق‌های دیگر پرداخت کرد.

نوروزی در ادامه با اشاره به مشکلات دامداران، گفت: طرح خروج دام از جنگل کار اشتباهی بود. چوپان و گالش و داس و تبر و دره جنگل را خراب نکرده و این موتور اره است که جنگل را از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه چوپانان دوستدار جنگل و محیط‌زیست بودند و هیچ‌گاه به آن ضربه نزدند، خاطرنشان کرد: بعد از اجرای این طرح نتوانستیم شغل متناسبی برای دامداران ایجاد کنیم. این موضوع باعث شد تا دامداران از روستا به شهرها مهاجرت کنند و به شغل‌های دیگری روی بیاورند.

این عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با تأکید بر اینکه یارانه دام باید به دست صاحبان اصلی آن برسد، گفت: باید نظارت کافی نسبت به توزیع نهاده‌ها از بندر امام به استان‌ها صورت گیرد تا این نهاده‌های یارانه دار به دست تولیدکننده واقعی برسد.

اگر دولت چاره‌ای برای حل مشکلات مختلف دامداران نیندیشد، روزبه‌روز شاهد تعطیلی واحد دامپروری بیشتری خواهیم بود و قطعاً این مسئله در آینده ما را با مشکلات بزرگ‌تری روبه‌رو می‌کند.

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 23 شهریور، 1400 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
بازدید امروز : 13,704
بازدید ديروز : 26,871
مجموع بازدید : 92,575,451
مهمان: 271
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 271
تبلیغات

 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir